Kategorie blog
Chmura tagów
Niech żyje kamp! Czy odważysz się na świadomy kicz? 0
Niech żyje kamp! Czy odważysz się na świadomy kicz?

Eklektyczny wystrój może ocierać się o kicz, dlatego eklektyczne wnętrze już samo w sobie to zawsze decyzja dla odważnych. Prawdziwą brawurą może być jednak dopiero pójście w świadomy kicz. Kicz, przed którym się nie wzbraniamy, tylko wręcz zapraszamy go do naszego wnętrza. Od kiczu nieraz aż zęby bolą, dlaczego? Bo jest przeładowaniem: wzorów, kolorów, motywów, koncepcji. Żeby go znieść i chcieć się nim bawić, trzeba odrzucić wszelkie uprzedzenia. Powstanie nam wówczas wnętrze w stylu kamp, czyli w stylu świadomego kiczu. I jeśli jesteśmy w stanie znieść ten natłok bodźców, który kamp zapewni nam na co dzień, to mamy gwarancję, że nuda nie przekroczy progu naszego domu. A gości poinformuje, że czego jak czego, ale poczucia humoru i dystansu wobec samej siebie mamy pod dostatkiem.

Jak to zrobić? Jest kilka sprawdzonych recept.

Kwiaty

Pierwszą, i być może w jakiś sposób najbezpieczniejszą z nich, są motywy kwiatowe. Modne w ostatnich sezonach w dziedzinie tkanin i ubioru, we wnętrzach mogą pachnieć nadmiarem, przesadą, mogą męczyć. Ale co z tego? Jeśli nam za dużo kwiatów, to... sprawmy sobie więcej kwiatów! Zgodnie z zasadą, że od przybytku głowa nie boli. I najlepiej, żeby nasze kwiatowe wzory były rózne, skontrastowane: jedne w stylu babcinym, drugie w stylu hiperrealnej fotografii. Im większy kontarst, tym lepiej dla naszej kampowej koncepcji.

pościel

Zainspiruj się: pościel satynowa bawełniana w róże.

pościel

Różne wzory i kolory

Jak już wspomnieliśmy, od przybytku głowa nie boli, i ta zasada skoro tyczy się wzorów, to tyczy się również kolorów, bo czemu nie? Czasami zestawienie rozmaitych kolorów i wzorów jest pełne smaku, ale czasami każe nam zastanawiać się, czy ktoś w ogóle patrzył, dobierając je? I trzeba przyznać, że właśnie po omacku najlepiej osiąga się efekt, o który nam w kampowym wnętrzu chodzi. Więc nie wahajmy się szaleć z kolorami, w końcu żyje się – i widzi – tylko raz!

 

pościelpościel

Zainspiruj się: pościel satynowa bawełniana Safari. 

pościel

Róż

Szczególnym przypadkiem koloru jest róż, który z dawien dawna uwazamy w naszej kulturze za kolor „kiczowaty”. I co? I świetnie! Dlatego właśnie okaże się ona naszym najlepszym przyjacielem, jeśli sięgniemy po styl świadomego kiczu. Mając za sprzymierzeńca ten kolor, możemy nawet pokusić się o wykorzystanie go jako motyw przewodni w całym wnętrz – ewentualnie przełamując innym, kontrastującym, i podobnie kiczowatym, jak błękit. Nadmiar koloru, zwłaszcza tak „słodkiego”, zapewni nam mocne, kiczowate wrażenia.

pościel

Zainspiruj się: pościel satynowa bawełniana w piwonie.

pościel

Motywy zwierząt

Kolor różowy lubią dzieci, dlatego między innymi uważany jest za „słodki”; a co jeszcze lubią dzieci? Oczywiście, dzieci lubią zwierzęta. Czyli kolejny motyw, który – zwłaszcza w nadmiarze i w lekkiej, słodkiej, miłej, uroczej formie – pozwoli nam zabawić się kiczem. Czy to w formie gadżetów, czy nadruków na tkaniny – motywy zwierzęce mogą zawrócić nam w głowie. Mogą sprawić, że spytamy same siebie: „O matko, gdzie ja właściwie jestem?!”. I o to właśnie chodzi! O takie właśnie szaleństwo wnętrzarskie nam chodzi.

pościel

Zainspiruj się: pościel satynowa bawełniana w konie. 

pościel

Portrety

A jeśli zwierzęta to nie nasza bajka, pozostają nam inne istoty – znacznie (czy na pewno? Ale to już zupełnie inna historia...) nam bliższe. Ni mniej ni więcej: ludzie. Wykorzystanie portretów – i znowu: czy to w nadmiarze, czy w różnej, niepasującej do siebie ani do niczego innego formie, w każdym razie zawsze z przesadą – zagwarantuje nam świadomy kicz, do którego dążymy. Teraz z poczuciem dobrze wykonanego zadania wskoczmy do łóżka. I jak najdłużej nie zamykajmy oczu, aby delektować się naszą wysmakowaną autoironią. Niech żyje kamp!  

pościel

Zainspiruj się: pościel satynowa bawełniana z motywem Michaela Jacksona. 

pościel

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl